SZKOŁA ŚW. ANNY

logo

LICh!

Nazywam się Anna Kaczorowska. Chorał gregoriański śpiewam od 2002 roku i od samego początku jest on moją wielką miłością. Od 2006 roku, pod wpływem kontaktu z opactwem benedyktyńskim w Triors (Francja), „mój” chorał coraz bardziej nabiera kontemplacyjnego ducha właściwego tradycyjnym wspólnotom monastycznym Kongregacji Solesmes. Latem 2014, podczas kolejnego rodzinnego pobytu w Triors, postanawiamy z mężem zdeklarować nasz stosunek do opactwa i zostajemy nowicjuszami, a jesienią 2015, jako oblaci, już na dobre wchodzimy do rodziny benedyktyńskiej.

Solesmeńską szkołę śpiewu chorałowego poznałam w opactwie w Triors i na sesjach w Montligeon, organizowanych przez Szkołę Świętego Grzegorza (Le Mans. Francja), a praktykuję ją śpiewając w Scholi św. Grzegorza w Poznaniu (od 2002 r.), ucząc na Warsztatach Chorału Gregoriańskiego w Łodzi (od 2011 r.), w Szkole Świętego Benedykta w Poznaniu (od 2013 r.) oraz na sesjach wyjazdowych na terenie całego kraju. Od 2016 r. podnoszę kwalifikacje w ramach Studiów Podyplomowych z Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Idea powstania Szkoły św. Anny pojawiła się w 2013 roku i zaowocowała dwoma kursami prowadzonymi równolegle od początku 2014 roku – w Wolsztynie i w Zielonej Górze. Z czasem dołączył Kostrzyn nad Odrą (od 2018), a wcześniej były Leszno (2016), Gorzów Wielkopolski (2015-2017) i Świebodzin (2015-2018).

Poprzez edukację muzyczno-wokalną Szkoła przygotowuje chórzystów i kantorów do umiejętnego służenia swoim śpiewem podczas liturgii. Szczególny akcent położony jest na tradycyjny repertuar w języku łacińskim, wchodzący w skład spuścizny liturgiczno-muzycznej Kościoła rzymskokatolickiego. Odwołując się do wielowiekowej tradycji Szkoła ma nadzieję przyczyniać się do podnoszenia kultury muzycznej w polskich kościołach.

Zajęcia dydaktyczne prowadzone są wg podręcznika „Laus in Ecclesia” i na wzór zajęć proponowanych kursantom w Szkole Świętego Grzegorza w Montligeon (Francja). Program nauczania obejmuje emisję głosu, kształcenie słuchu, solfeż, poznawanie neum, wykłady o modalności chorału oraz komentarze teologiczne.

Zapraszam wszystkich chętnych do nauki tej najpiękniejszej wspólnej modlitwy śpiewanej.