Festiwal Śpiewu Chorałowego w Poznaniu

W sobotę 17 października 2015 chorał gregoriański miał w Poznaniu swoje święto. W kościele u oo. Jezuitów o godz. 18:00 odprawiono Mszę św., co prawda w formie zwyczajnej rytu rzymskiego, ale za to w pełnej oprawie chorałowej. To muzyczno-duchowe wydarzenie miało służyć prezentacji piękna chorału oraz integrować środowiska, które za pomocą różnych środków wyrazu zdążają przecież do tego samego celu: pragną wyśpiewywać Bożą chwałę.

– celebracja i kazanie o znaczeniu chorału gregoriańskiego w Liturgii – ks. Grzegorz Kopytowski [Łódź]
– kantor i ministranci – Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej [Poznań]
– proprium w wykonaniu kolejno: Introit – Zespół Muzyki Dawnej Liquescentes [Poznań], Graduał – Schola Gregoriańska Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej Archidiecezjalne Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne Łódź, Alleluia – Schola św. Grzegorza [Poznań], Offertorium – Schola karmelitów bosych [Kraków/Poznań], Communio – Schola Beatae Mariae Reginae [Poznań], do Kyriale XI włączyła się także Schola św. Benedykta [Poznań].

Po Mszy św. poszczególne schole zaprezentowały się w krótkim programie, ukazując całą różnorodność wykonań śpiewu chorałowego. Festiwal zamykało spotkanie, na którym mogliśmy wymieniać się wrażeniami i doświadczeniem przy herbacie i pysznej tarcie.

Serdecznie dziękujemy wszystkich za udział i do zobaczenia za rok!

fot. Piotr Łysakowski

12079286_431103273748064_6107225587441668453_n